
22 Cze JAK WYBRAĆ OKNA DO DOMU?
Wybór odpowiednich okien ma ogromne znaczenie w procesie budowy domu. To inwestycja na lata, dlatego warto zadbać, by były solidne, szczelne i bezpieczne. Sprawdź zatem, jakie są rodzaje stolarki okiennej i na jakie parametry należy zwracać uwagę podczas zakupu.
Okna występują w różnych rozmiarach i kolorach, mogą też być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Estetyka to jednak nie wszystko –duże znaczenie mają również parametry techniczne poszczególnych produktów. Jak zatem krok po kroku wybrać najlepsze okna?
Po pierwsze: wymiary i materiał
Rozmiar okien z reguły jest ustalony w projekcie domu. Mimo wszystko warto jednak samodzielnie sprawdzić rzeczywiste wymiary – w trakcie realizacji mogły się one minimalnie zmienić. Na etapie wykonywania pomiarów należy także określić, jaki kolor powinny mieć okna i z jakiego materiału mają być wykonane. Na rynku dostępne są okna drewniane, aluminiowe i z PCV – w każdej kategorii znaleźć można produkty o porównywalnych parametrach. Wybór jest więc w dużym stopniu podyktowany gustami estetycznymi i zasobnością portfela. Najtańsze są okna z PCV, produkty z drewna lub aluminium to już znacznie większy wydatek.
Po drugie: szczegółowe parametry techniczne
Wygląd to jednak nie wszystko. Okna pełnią bowiem szereg ważnych funkcji – izolują od hałasu, chronią przed deszczem, wysokimi i niskimi temperaturami, zapewniają bezpieczeństwo. Jakość stolarki okiennej w dużym stopniu można ocenić na podstawie poniższych parametrów.
Po trzecie: odpowiedni montaż
Równie ważny, jak wybór dobrej jakości okna, jest odpowiedni montaż. Sposób mocowania należy dostosować do materiału, z którego wykonane są okna, oraz do konstrukcji muru. Grubość ściany decyduje bowiem o sposobie umiejscowienia okna w murze. W ścianie jednowarstwowej montuje się je w połowie grubości muru, w dwuwarstwowej – przy zewnętrznej krawędzi, a w trójwarstwowych – w płaszczyźnie ocieplenia.
Duże znaczenie ma także izolacja. Wokół tradycyjnie stosowanej pianki montażowej należy umieścić dwie dodatkowe warstwy izolacyjne, by zapobiegać przenikaniu do pianki wilgoci z wewnątrz pomieszczenia i uniemożliwić wnikanie wody deszczowej z zewnątrz.
No Comments